Płaskostopie – jak ćwiczyć?

Płaskostopie obniżenie lub całkowity brak łuku stopy. U większości dzieci ten łuk nie jest widoczny, gdyż przykrywa go gruba poduszeczka tłuszczowa. Około czwartego roku życia wyżłobienie stopy powinno być już widoczne. Jeżeli Twoje dziecko ma płaskostopie, udaj się do lekarza. Im prędzej to zrobisz, tym lepiej.

Co robić, kiedy dziecko ma płaskostopie? Niech dziecko jak najczęściej chodzi boso, zwłaszcza po trawie i po piasku.
Nie zachęcaj dziecka do chodzenia zbyt wcześnie. Nie używaj chodzika. Czasmi rodzice wkładają malucha do chodzika, aby nauczył się szybciej chodzić. Nie jest to dobry pomysł. Dziecko powinno zacząć chodzić wtedy, kiedy samo będzie w stanie podnieść się i stać na nogach.
Pierwsze buty kup, kiedy twój maluch już chodzi. Nie kupuj byle jakich butów. To ważne. Kupuj tylko takie buty, które mają elastyczną podeszwę, sztywny zapiętek, szeroki przód i odpowiedni rozmiar.

Kiedy dziecko ma płaskostopie, powinno ćwiczyć stopy. Kiedy udasz się do lekarza, odpowie on na wszelkie Twoje pytania i zaleci ćwiczenia.
Jeżeli mowa o ćwiczeniach, to może być to chwytanie palcami woreczka z piaskiem czy innych drobnych przedmiotów. Dziecko może też zwijać stopami ręcznik, chodzić na zewnętrznych krawędziach stóp i na palcach.

Authors
Top