Kurzajki

Lek usuwający kurzajki

Jak pozbyć się kurzajek?

Domowe źródła polecają jako lek usuwający kurzajki (brodawki) na skórze Glistnik jaskółcze ziele.

Glistnik jaskółcze ziele, jaskółecznik (białostockie), celidonia (Pomorze), cyndalia (górnośląskie), cyngalia (kieleckie), glistewnik (Podlasie), złotnik (Wielkopolska), żółtnik (Mazowsze). (Chelidonium maius L. 1753). Stara polska nazwa nawiązujuje do wiary, że roślina ukazuje się wraz z powrotem jaskółek, a zamiera z ich odlotem. Gatunek jednorocznej rośliny z rodziny makowatych (Papaveraceae Juss.), powszechna w Europie i basenie Morza Śródziemnego. Występuje też w Ameryce Północnej, przewieziona tam przez osadników jako zioło lecznicze na choroby skóry. Gatunek monotypiczny – jedyny w rodzaju Chelidonium.

Wystarczy kilka razy posmarować kurzajkę sokiem mlecznym z glistnika. Działanie to wiąże się z obecnością w soku chelidoniny. Zioło to w dużych ilościach lub zbyt długo stosowane jest bardzo toksyczne. Alergicy w ogóle nie powinni go używać.

Oczywiście można i należy (!) skorzystać z okazji kurzajek z pomocy lekarza:

Starą, ale często skuteczną metodą likwidowania kurzajek jest lapisowanie (patyczek lapisowy można kupić w aptece). Można je smarować płynem, żelem lub maścią zawierającą kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik.
Oporne na leczenie kurzajki można usuwać preparatami dostępnymi wyłącznie na receptę, ponieważ o ich zastosowaniu może zdecydować tylko dermatolog.
W gabinetach dermatologicznych kurzajki usuwa się poprzez zamrażanie ich ciekłym azotem lub łyżeczkowanie. Wcześniej jednak należy brodawkę zmiękczyć. Zwykle wystarcza posmarowanie jej maścią salicylową i zaklejenie plastrem bez opatrunku. Po zabiegu trzeba pamiętać, żeby przez kilka dni przemywać rankę wodą utlenioną i zaklejać ją plastrem.Małe brodawki można usunąć, stosując elektrokoagulację.
Jeśli te metody zawiodą, do ogniska kurzajki wstrzykuje się bleomycynę – zabieg jest bolesny, ale skuteczny.
Zazwyczaj – bez względu na liczbę brodawek – usuwa się jedną lub dwie na raz. Po zabiegu pozostałe kurzajki często znikają. Nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje.

tekst źródłow o Glistnik-u – wikipedia i innych metodach z miesięcznika zdrowie

hastagi na stronie:

#patyczek lapisowy #patyczki lapisowe #patyczek lapisowy apteka #skin cleaner opinie #skin cleaner kurzajki #jak udalic kurzajki