Wiadomości Branżowe

Samsung prezentuje nową, mobilną aplikację z funkcją budzenia, która oferuje więcej niż tylko spokojny sen

Austriacki oddział firmy Samsung wraz z Wydziałem Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wiedeńskiego zainicjowali wyjątkową inicjatywę "Power Sleep", której celem jest zachęcenie użytkowników smartfonów i tabletów z całej Austrii do wspierania starań naukowców walczących z takimi schorzeniami jak nowotwory czy choroba Alzheimera. Ma to być możliwe dzięki aplikacji na system Android,

Austriacki oddział firmy Samsung wraz z Wydziałem Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wiedeńskiego zainicjowali wyjątkową inicjatywę “Power Sleep”, której celem jest zachęcenie użytkowników smartfonów i tabletów z całej Austrii do wspierania starań naukowców walczących z takimi schorzeniami jak nowotwory czy choroba Alzheimera. Ma to być możliwe dzięki aplikacji na system Android, pozwalającej udostępnić na potrzeby badań naukowych niewykorzystaną moc obliczeniową mobilnych urządzeń, których użytkownicy akurat śpią.

Technologia może umożliwiać realizację wielkich rzeczy, ale tylko wtedy, gdy kontroluje ją człowiek. Osiągnięcia Thomasa Rattei i jego zespołu z Uniwersytetu Wiedeńskiego ? wspomagane informatyką i naukową analizą białek ? są dla nas cennym źródłem inspiracji. Power Sleep to wyraz naszego uznania dla ich pracy, a jednocześnie nasz wkład w walkę z rakiem i chorobą Alzheimera ? wyjaśnił Martin Wallner, dyrektor ds. technologii informatycznych i komunikacji mobilnej w Samsung Electronics Austria.

Sercem tego ogólnokrajowego programu, którego premierę zaplanowano na 15 lutego, jest autorska aplikacja Power Sleep. Pretekstem do jej opracowania było to, co prof. Rattei uważa za główną bolączkę badań naukowych: niedobór mocy obliczeniowych. Aby skutecznie walczyć z rakiem lub chorobą Alzheimera, musimy wiedzieć jak powstają białka. W tym celu niezbędne są całe serie testów wymagających ogromnej mocy obliczeniowej. To właśnie na tym etapie Power Sleep pomaga budować pomost pomiędzy nauką a społeczeństwem. Nie tylko przyspiesza postęp naszych badań, lecz jednocześnie umożliwia każdemu Austriakowi udział w tym projekcie i spełnienie dobrego uczynku podczas snu. Im więcej uczestników, tym lepszy wynik ? podsumował Dr Thomas Rattei, profesor bioinformatyki na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Prosta aplikacja ? doskonałe rezultaty

Zasada działania aplikacji Power Sleep jest niezwykle prosta. Choć wygląda jak typowy budzik w smartfonie, to poza zwykłą funkcją budzenia wnosi istotną wartość dodaną. Gdy użytkownik śpi, smartfon “pracuje” na rzecz słusznej sprawy, użyczając dostępnej mocy obliczeniowej na potrzeby badań naukowych. W praktyce oznacza to, że urządzenie odbiera przesłane z Uniwersytetu Wiedeńskiego niewielkie pakiety danych ? poniżej 1 MB, a więc mniejsze od przeciętnego pliku MP3 ? i odsyła je z powrotem po wykonaniu określonych obliczeń. Dane te trafiają bezpośrednio do prowadzonej przez prof. Rattei naukowej bazy danych, gromadzącej wyniki serii badań białek z całego świata, a następnie są udostępniane społeczności naukowej do dalszych badań porównawczych.

A to już wiesz?  Nawet 6,5 mln seniorów w Polsce może mieć problem ze słuchem ? wg najnowszych badań TNS Polska ?Słuch polskich seniorów 2014?

Z technologicznego punktu widzenia Power Sleep bazuje na usługach BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) amerykańskiego Uniwersytetu w Berkeley. Jest to łącząca ok. 60.000 komputerów stacjonarnych globalna sieć naukowa, wykorzystująca zgromadzone urządzenia do prowadzenia skomplikowanych obliczeń w ramach badań. Power Sleep wykracza poza to rozwiązanie, integrując z siecią urządzenia mobilne, zwłaszcza że, jak zauważa Wallner, moc obliczeniowa najnowszych smartfonów jest porównywalna z parametrami komputerów stacjonarnych i notebooków.

Już od 15 lutego 2014 aplikację Power Sleep będzie można pobrać bezpłatnie ze sklepów Samsung App Store oraz Google Playstore na urządzenia z systemem operacyjnym Android od wersji 2.3*. Aby uniknąć nadmiernej (często limitowanej w ramach abonamentu) transmisji danych poprzez sieci komórkowe, domyślne ustawienia aplikacji zakładają korzystanie wyłącznie z sieci Wi-Fi**. W razie potrzeby możliwe jest także korzystanie z trybu 3G. Ponadto aplikacja działa tylko po podłączeniu urządzenia do ładowarki, przy całkowicie naładowanym akumulatorze. Power Sleep ma dostęp wyłącznie do procesora, podczas gdy osobiste dane użytkownika pozostają nienaruszone. Po zakończeniu sesji obliczeń aplikacja pozwala użytkownikowi poznać wkład wniesiony w badania podczas jego snu.

Launching People ? ludzie w centrum uwagi

Samsung Austria dzięki Power Sleep stawia istotny, ogólnokrajowy krok naprzód w ramach globalnej inicjatywy Samsunga “Launching People”. Tu w centrum uwagi są ludzie. Podstawowym celem firmy Samsung jest wykorzystanie technologii w celu wsparcia lub uwolnienia potencjału ukrytego w każdym człowieku, tak aby mógł on realizować swoje pasje i marzenia ? zarówno zawodowe jak również prywatne.

Jedną z takich osób jest prof. Rattei. Poświęcił się badaniom białek przy wykorzystaniu zaawansowanych systemów baz danych na rzecz walki m.in. z nowotworami i chorobą Alzheimera. Samsung za pomocą Power Sleep może wspierać badacza oraz jego zespół w dochodzeniu do celu nową, innowacyjną drogą.

A to już wiesz?  Zaskocz babcię i dziadka wyjątkowym prezentem!

Poza opracowaniem aplikacji Power App Samsung wspiera tę cenną inicjatywę szeregiem innych działań, których celem jest zachęcenie Austriaków do wsparcia tej inicjatywy – rozpoczęto już emisję reklam telewizyjnych oraz internetowych, a także zakrojoną na szeroką skalę kampanię w sieci i w salonach sprzedaży.

 

Dodatkowe informacje: http://powersleep.samsung.at

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości: http://s.samsung.at/img_Power_Sleep

Strona www: http://powersleep.samsung.at

* Zaleca się urządzenia z systemem Android w wersji 4.1 lub wyższej

** Wszelkie opłaty za transmisję danych w związku z korzystaniem z aplikacji Power Sleep leżą po stronie użytkownika. Należy zwrócić uwagę na ewentualne ograniczenia przesyłu danych nałożone przez dostawcę usług.

 

Informacje na temat SIMAP i dr Thomasa Rattei

Od marca 2010 r. dr Thomas Rattei (l. 44) pełni funkcję profesora w Katedrze Bioinformatyki na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wiedeńskiego. W swojej pracy naukowej koncentruje się na podstawowych badaniach z zakresu genomów i białek, z uwzględnieniem przeciwdziałania zakażeniom, nowotworom czy chorobie Alzheimera. Pochodzący z Niemiec badacz uzyskał doktorat z chemii na Uniwersytecie Drezdeńskim, gdzie zaczął łączyć pracę eksperymentalną z symulacjami komputerowymi. To z czasem zaowocowało habilitacją z biologii i bioinformatyki na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (2010). Zapoczątkowany na tej uczelni projekt SIMAP dr Rattei kontynuuje obecnie w Wiedniu.

O firmie

Samsung Electronics Co., Ltd. zajmuje pozycję światowego lidera w dziedzinie technologii. Liczne odkrycia i nowatorskie rozwiązania firmy rewolucjonizują świat nowych urządzeń i otwierają przed ludźmi na całym świecie nieznane dotąd możliwości. Spółka zatrudnia 236 000 pracowników w 79 krajach, a jej roczne obroty wynoszą 187,8 mld USD. Chcesz odkryć więcej? Odwiedź nas na www.samsung.pl

 

 

 

Źródło Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy