Palec młotkowaty

Palec młotkowaty – dobre buty na ferie

Palec młotkowaty - rozwija się w następstwie choroby mięśni lub nerwów, towarzyszącej cukrzycy bądź udarowi mózgu. Może być skutkiem zapalenia stawów i otyłości, a także wadą związaną z tzw. prostym ułożeniem kości śródstopia. U osób starszych jest rezultatem wieloletniego noszenia źle dopasowanych

Palec młotkowaty – rozwija się w następstwie choroby mięśni lub nerwów, towarzyszącej cukrzycy bądź udarowi mózgu. Może być skutkiem zapalenia stawów i otyłości, a także wadą związaną z tzw. prostym ułożeniem kości śródstopia. U osób starszych jest rezultatem wieloletniego noszenia źle dopasowanych butów.

Zniekształcenie dotyczy najczęściej drugiego palca stopy, który zawija się pod spód. Środkowy staw zostaje wypchnięty do góry, a na jego szczycie zwykle tworzy się duży nagniotek.
Przy niewielkiej deformacji należy stosować ortezy lub nosić nieco większe buty. W leczeniu zleca się okresowo zastrzyki z lidokainy, która łagodzi ból.

Jeżeli jest nieskuteczna, można ją zastąpić hydrokortyzonem. Konieczne jest także zamówienie wkładek ortopedycznych. W wielu gabinetach przed zrobieniem wkładki przeprowadza się komputerowe badanie chodu, by określić, które miejsca stóp są nadmiernie obciążone, a które w ogóle nie podpierają ciała.

Ostatecznym rozwiązaniem jest zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Przecina się ścięgna i palec się prostuje. Podczas gojenia końce ścięgien w naturalny sposób wydłużają się i zrastają. Powrót do sprawności trwa około tygodnia. W okresie rekonwalescencji trzeba nosić miękkie buty i wspierać się na lasce, aby odciążać chorą stopę.