Artyści łączą siły w nowym projekcie poświęconym opiekunom
Opieka nad osobą chorą to bardzo angażujące zadanie, które wymaga wielu wyrzeczeń. Mimo to opiekunowie często są niedoceniani, a o ich problemach rzadko mówi się na głos. Z inicjatywy Fundacji Nutricia, w ramach VI edycji kampanii edukacyjnej ?Żywienie medyczne ? Twoje posiłki w walce z chorobą? powstało nowe miejsce, w którym opiekun będzie mógł czerpać siłę i motywację z doświadczeń innych osób, jak i stać się wsparciem poprzez podzielenie się swoją historią ? profil @JestemOpiekunem na Instagramie. W inicjatywę zaangażowali się m.in. piosenkarka Natalia Kukulska, menedżer kultury i dziennikarz Marcel Andino Velez ? osoby znane, które jak każdy z nas zmagają się z problemem choroby wśród najbliższych i mimo tak osobistych tematów, postanowiły podzielić się nimi z innymi. Emocje bohaterów uwieczniła zaś fotografka Marta Wojtal, która na co dzień współpracuje z największymi polskimi gwiazdami.
Profil @JestemOpiekunem ma służyć udzielaniu merytorycznego wsparcia opiekunom i ich podopiecznym m.in. w takich obszarach, jak odżywianie w chorobie czy pomoc psychologiczna.
Kim jest opiekun?
Zrozumienie sytuacji drugiego człowieka jest kluczem do udzielenia odpowiedniego wsparcia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zarówno dostrzegli społeczną rolę opiekunów w procesie walki o zdrowie chorych, jak i spojrzeli na każdego z nich indywidualnie ? poznali problemy, troski i potrzeby tego konkretnego opiekuna, który jest obok nas.
Inicjatorzy profilu @JestemOpiekunem postanowili pokazać opiekę w najróżniejszych jej wymiarach, poprzez historie pojedynczych opiekunów ? ich troski, radości i nadzieje. ? Opiekunem może być każdy, bez względu na to, czy to na nim spoczywa najwięcej obowiązków, czy wspiera w określonych sytuacjach, czy jest osobą młodą, czy starszą, aktywną zawodowo lub nie. Może to być osoba z najbliższego otoczenia lub ktoś, kogo oglądamy na scenie lub w kinie ? mówi zaangażowana w inicjatywę Natalia Kukulska, która podzieliła się swoimi doświadczeniami.
Dostrzec opiekuna
Nie bez przyczyny miejscem do mówienia o opiekunach stał się Instagram, a w jego premierę została zaangażowana ceniona fotografka. Inicjatorom akcji zależało na tym, aby opiekun został naprawdę dostrzeżony i zyskał szeroką uwagę, a co za tym idzie, otrzymał praktyczne wsparcie od osób z otoczenia oraz dowiedział się o rozwiązaniach, które pomogą mu w codziennej opiece nad chorym. ? Nasza sesja była symboliczna. Wszystkie obiektywy i flesze skierowane były na opiekunów. Chciałabym, aby tak samo wyraźnie zaistnieli w świadomości społecznej ? mówi fotografka Marta Wojtal. I dodaje: ? Projekty, w których pokazywane są prawdziwe historie, to największa przyjemność i jednocześnie największe wyzwanie. Ogromnie się cieszę, że mogłam być częścią tej kampanii.
Poza premierowymi zdjęciami wykonanym podczas sesji zdjęciowej, na profilu będą pojawiały się zdjęcia wraz z historiami opiekunów z całej Polski. Inicjatorzy zachęcają do dzielenia się swoimi przeżyciami i budowania pełnego, różnorodnego profilu opiekuna.
Udzielić potrzebnego wsparcia
? Z codziennej pracy z pacjentami i ich bliskimi wiem, jak trudno czasami sięgnąć po wsparcie. Nierzadko po jednej rozmowie okazuje się, że znajduje się ono w zasięgu ręki. Zadaniem moim oraz innych przedstawicieli personelu medycznego będzie edukowanie w ramach @JestemOpiekunem o możliwych rozwiązaniach, jakim jest np. żywienie medyczne. Zastosowanie żywienia medycznego w przypadku ryzyka lub wystąpienia niedożywienia mogą poprawić samopoczucie pacjenta oraz skutecznie wspomagać trudne leczenie. Jest to także wsparcie dla opiekuna w codziennej opiece nad chorym ? mówi Honorata Kołodziejczyk, pielęgniarka z poradni żywieniowej Nutrimed, ekspertka kampanii edukacyjnej ?Żywienie medyczne ? Twoje posiłki w walce z chorobą?, w ramach której powstał profil @JestemOpiekunem.
Link do profilu: https://www.instagram.com/jestemopiekunem/
***
O kampanii ?Żywienie medyczne ? Twoje posiłki w walce z chorobą?
Kampania edukacyjna ?Żywienie medyczne ? Twoje posiłki w walce z chorobą? ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego jako integralnego elementu opieki zdrowotnej oraz wsparcie pacjentów i ich opiekunów w procesie leczenia. Od pierwszej edycji zrealizowanej w 2016 działania obejmowały edukację na temat wsparcia żywieniowego w chorobie nowotworowej. W kolejnych latach kampania została poszerzona o aktywności dedykowane neurologii, a także dotyczące żywienia dojelitowego przez specjalny dostęp do przewodu pokarmowego (bezpośrednio do żołądka lub jelita) z uwzględnieniem różnych jednostek chorobowych, w których jest ono stosowane.
Inicjatywa została powołana w 2016 roku przez firmę Nutricia. Od V edycji realizowana jest przez Fundację Nutricia.
Kampanię od początku powstania wspiera wiele towarzystw naukowych i organizacji pacjentów.
www.zywieniemedyczne.pl
O Fundacji Nutricia
Fundacja Nutricia została powołana w 1996 r. przez firmę Nutricia Polska Sp. z o.o. Od początku swojej działalności Fundacja podnosi świadomość na temat roli żywienia, początkowo angażując się m.in. w edukację żywieniową w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. Od 2019 r. misją Fundacji Nutricia jest edukacja o roli żywienia na różnych etapach życia człowieka. Swoje działania Fundacja kieruje do dzieci i rodziców, pacjentów oraz ich bliskich, przedstawicieli środowiska medycznego, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Fundacja prowadzi ogólnopolskie programy edukacyjne, takie jak: ?1000 pierwszych dni dla zdrowia? czy kampania ?Żywienie medyczne ? Twoje posiłki w walce z chorobą?. Realizuje także ogólnopolski konkurs grantowy, umożliwiając naukowcom prowadzenie badań naukowych z zakresu żywienia człowieka.
www.fundacjanutricia.pl
hastagi na stronie:
#16 personalities