Wiadomości Branżowe

Anestezjolodzy i kardiolodzy wskazali najistotniejsze parametry kardiomonitora

Duży, czytelny i dotykowy ekran oraz możliwość rozbudowy to obecnie najbardziej pożądane przez anestezjologów i kardiologów parametry kardiomonitora. To wnioski z ankiety przeprowadzonej przez firmę EMTEL, czołowego polskiego producenta aparatury monitorującej parametry biologiczne pacjenta. W badaniach wzięli udział anestezjolodzy i kardiolodzy obecni na XXIII konferencji “Anestezjologia i

Teaser

Duży, czytelny i dotykowy ekran oraz możliwość rozbudowy to obecnie najbardziej pożądane przez anestezjologów i kardiologów parametry kardiomonitora. To wnioski z ankiety przeprowadzonej przez firmę EMTEL, czołowego polskiego producenta aparatury monitorującej parametry biologiczne pacjenta.

W badaniach wzięli udział anestezjolodzy i kardiolodzy obecni na XXIII konferencji ?Anestezjologia i Intensywna Terapia drugiej dekady? w Jachrance oraz Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej w Zabrzu. W ramach obu spotkań uczestnicy wskazywali najistotniejsze parametry kardiomonitorów. Każdy z badanych (100 proc.) zwrócił uwagę na wielkość i czytelność ekranów, a kolejne 71 proc. jako pożądaną cechę wskazało ekran dotykowy.

? Technologia idzie do przodu. Kiedyś cieszyły nas 19-calowe telewizory, telefony komórkowe z niewielkimi wyświetlaczami. Dziś najchętniej posługujemy się smartfonami a telewizory sięgają rozmiarów 50-ciu cali. Podobnie jest w branży medycznej. To kierunek, przed którym nie uciekniemy. Coraz większe ekrany, najlepiej dotykowe (tablety) to komfort użytkowania, ale też ? jak w przypadku kardiomonitorów ? dbałość o czytelność i precyzję pomiaru ? mówi Waldemar Śliwa, dyrektor zarządzający EMTEL, czołowego producenta kardiomonitorów i defibrylatorów w Polsce.

Trzecią z najbardziej cenionych przez personel medyczny cech kardiomonitora (59 proc.) jest możliwość rozbudowy urządzenia, czyli uzupełniania go ?w zależności od bieżących potrzeb ? o kolejne moduły pomiarowe. Zdaniem lekarzy obsługa kardiomonitora z ekranem dotykowym jest znacznie łatwiejsza niż obsługa urządzenia z pokrętłem czy przyciskami. Dodatkowym atutem jest również możliwość zachowania czystości takiego sprzętu, co nie jest tak proste w przypadku pokręteł i przycisków.

Celem ankiety było poznanie opinii anestezjologów i kardiologów na temat najważniejszych parametrów kardiomonitora. Nie ma bowiem wątpliwości, że urządzenia, które monitorują parametry biologiczne pacjentów powinny być bezawaryjne i precyzyjne. Formularz zawierał pytania o to, jak powinien być skonfigurowany sprzęt, by opieka nad pacjentem przebiegała sprawnie.

? Taka wiedza jest dla nas, dla producenta kardiomonitorów, niezwykle cenna, ponieważ konstruując urządzenia, możemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom lekarzy, przyczynić się do poprawy komfortu ich pracy, która w bezpośredni sposób przekłada się na stan zdrowia i życie pacjenta ? dodaje Waldemar Śliwa.

A to już wiesz?  Ceramika Dejuna marki Keramag - z myślą o wygodzie

Ankietowani wskazywali również kluczowe parametry monitorowania. Oprócz parametrów podstawowych, lekarze zwracali szczególną uwagę na monitorowanie rzutu minutowego serca metodą nieinwazyjną (59%) i metodą inwazyjną (47%).

? Wyniki ankiety pokazały nam, że lekarze cenią sobie funkcjonalność, bo to dzięki niej oszczędzają czas, który jest decydujący w krytycznych sytuacjach. Nowoczesne kardiomonitory, połączone w ramach systemu, pozwalają nie tylko na monitorowanie pacjenta, lecz również na archiwizowanie i transmisję danych do jednostek nadzorujących. Dzięki temu pacjent jest pod stałą opieką specjalistyczną, a personel medyczny ma jednoczesny dostęp do danych ze wszystkich funkcjonujących w sieci kardiomonitorów ? dodaje Waldemar Śliwa.

W przypadku urządzeń EMTEL wyświetlacz może być 15-sto i 19-sto calowy, a te największe posiadają rozdzielczość 1280×1024 pikseli. Ekran zapewnia pełną obsługę kardiomonitora, czyli od konfiguracji po intuicyjną nawigację.

Ankietę przeprowadzono w maju i czerwcu br.

Źródło EMTEL. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy