Płaskostopie

Płaskostopie jest obniżeniem lub brak łuku stopy. Jednym słowem, łuku nie ma w miejscu, w którym powinien być. W takim przypadku stopa dotyka w tym miejscu podłoża.

stopy-na-trwaie350.jpg

Jeśli nie widzisz tego łuku u małego dziecka, nie powinnaś się martwić – u większości dzieci widać go, ponieważ dziecko ma w ty miejscu poduszeczkę tłuszczową. Jednak kiedy dziecko ma już cztery lata, powinnaś zobaczyć wyżłobienie. Aby to lepiej sprawdzić, poproś dziecko, aby stanęło na palcach Jeżeli będziesz widziała łuk, oznacza to, że stopy nie Twoje dziecko ma płaskostopia.

Są jednak pewne rzeczy, które mogą zaniepokoić rodziców. Np, kiedy maluch przekrzywia do środka zapiętki butów, a podeszwy ściera po wewnętrznej stronie, skarży się na bóle stóp, powinnaś zgłosić się z nim do lekarza. Nie zwlekaj z tym – im prędzej Twoje dziecko zacznie ćwiczyć stopy, tym lepiej. Idź więc jak najprędzej do lekarza, a unikniesz wielu kłopotów.

Płaskostopi można także zapobiegać. Twoje dziecko powinno trochę pochodzić boso, zwłaszcza, jeśli jesteś z nim na plaży czy na innym, czystym piasku czy trawie. Dziecko może także ćwiczyć – zachęcaj je do tego. Dziecko w ramach ćwiczeń może np. chwytać palcami woreczki z piaskiem, różne drobne przedmioty. Może też zwijać ręcznik palcami u nóg, chodzić na zewnętrznych krawędziach stóp i na palcach.

Ważne jest także to, aby nie zmuszać dziecka do zbyt wczesnego chodzenia.ono samo zacznie to robi, jeśli poczuje się gotowe. Nie powinnaś także używać chodzika. Kiedyś było to bardzo modne i wygodna dla rodziców, jednak bardzo niekorzystne dla dziecka. Jeśli dziecko nie jest w stanie samo udźwignąć się na nogach, nie powinno się go wkładać do chodzika. Jeśli już kupiłaś chodzik, lepiej go wyrzuć, ale nie pozwól, aby dziecko męczyło się w nim i miało w przyszłości problemy z płaskostopiem.

Kiedy maluch już potrafi chodzić, kup mu buty. Wcześniej nie jest to konieczne. Buty dla małego dziecka muszą być odpowiednie, specjalnie przeznaczone dla maluchów. Kupuj tylko takie buty, które mają elastyczną podeszwę, sztywny zapiętek, szeroki przód i odpowiedni rozmiar. Nie warto kupować butów zbyt dużych – wtedy dziecko też może zacząć wykrzywiać nogi, potykać się w zbyt dużych butach i mieć problemy z płaskimi stopami.

hastagi na stronie:

#płaskostopie poprzeczne ćwiczenia

Authors
Top