Jak pielęgnować paznokcie

Pielęgnować paznokcie powinna potrafić każda kobieta i każdy mężczyzna. Trzeba wiedzieć, co służy paznokciom, a co im szkodzi.

Trzeba pamiętać o tym, że odpowiednie mycie rąk jest ważnym elementem higieny paznokcia. Najlepiej jest używać specjalne emulsji i żele bez mydła, zawierające odżywcze i natłuszczające składniki. Dlaczego? Ponieważ one nie wysuszają skóry rąk i skórek wokół paznokci. Natomiast mydło działa niekorzystnie.

paznokcie-w-wodzie250.jpg

Jeśli już umyjesz ręce i dobrze je osuszysz, wetrzyj w nie krem do rąk i paznokci. Kremy takie zawierają najczęściej substancje odżywcze, witaminy, olejki.

Paznokcie nie powinny być obcięte zbyt krótko. Dlaczego? Ponieważ to ułatwia wnikanie brudu i bakterii pod płytkę paznokciową. Poza tym, jeśli obetniesz paznokieć zbyt krótko, może boleć Cię palec i będzie to duży dyskomfort przez najbliższe dni.

Jeśli robisz manicure, nie używaj ostrych, metalowych przyrządów, np. cążków, pilniczków. Dlaczego? Ponieważ takimi narzędziami bardzo łatwo możesz uszkodzić płytkę paznokcia. Jeśli narzędzia nie są sterylne, możesz złapać infekcję. Najlepsze są pilniczki papierowe lub mineralne.

Jeśli usuwasz skórki, używaj patyczków drewnianych. Jednak najlepiej ich nie usuwać. Pomyśl, że usuwanie skóry otaczającej paznokieć nie jest do niczego potrzebne i wcale nie poprawia wyglądu, ale wręcz szkodzi – to może dopiero doprowadzić do infekcji, podrażnionej skór i wielu innych problemów. Nie podążaj więc za taką modą, która nie ma nic wspólnego ze zdrowiem Twoich paznokci.

Kolejną rzeczą jest to, aby unikać złych nawyków związanych z paznokciami. Niektórzy w sytuacjach nerwowych, a nawet z przyzwyczajenia, obgryzają paznokcie. To im naprawdę nie służy. Poza tym, jest bardzo niehigieniczne i niekulturalne.

Zbyt długie paznokcie także nie są pożądane. Nie chodzi o długość, ale o jakość. Długim paznokciem bardzo łatwo jest zahaczyć o coś i złamać, co może być dość bolesne, jeśli złamie się go bliżej nasady. Dlatego, najbezpieczniejsze są paznokcie nai za długie, ani za krótkie. Jeśli już koniecznie chcesz mieć długie paznokcie, możesz jednorazowo użyć tipsów we wspaniałe, modne wzorki. To znacznie zdrowsze niż ciągłe utrzymywanie zbyt długich paznokci.

Pamiętaj, że pielęgnacja paznokci to nie tylko dbanie o nie w oderwaniu od całości. One są częścią Ciebie. Dlatego ważne jest to, jaki tryb życia prowadzisz. Pamiętaj, że im zdrowiej żyjesz, im bardziej dobrze i prawidłowo się odżywiasz, tym jesteś zdrowsza, ale i piękniejsza. Twoje włosy, skóra i paznokcie mogą o tym świadczyć.

Authors
Tags

Related posts

Top